Інтерв’ю з Анатолієм Баженовим

Анатолій Баженов

Народний артист УРСР, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва – орден «За заслуги» ІІ і ІІІ ступеня, блискучий український скрипаль та педагог. Незмінний голова журі номінації «струнні інструменти» Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича.

Нещодавно Ви відсвяткували 75-річний ювілей, а також в цьому році виповнилося 50 років творчої діяльності у якості І-ї скрипки в Квартеті імені Миколи Лисенка. Розкажіть про заходи присвячені цим подіям.

– Ми (виконавці) святкуємо зазвичай на сцені. І саме в цей день, 2-го грудня, був великий концерт на сцені Національного залу органної та камерної музики. Зрозуміло, що я весь час був на сцені, але було дуже багато учасників: органіст, камерний оркестр, вокалісти, Квартет ім. М. Лисенка. Мені приємно сказати, що вся моя сім’я приймала участь у цьому концерті. Ми грали з дружиною та дочкою. Навіть задля того, щоб приймати участь в такому концерті прилетів син. Для мене це музичне свято, музичний день народження!

Ви є головою журі номінації «струнні інструменти» Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича з самого його заснування. Так як Ви бачили конкурс зсередини, які зміни спостерігаєте протягом цих років?

– По-перше цей конкурс прекрасно заснований Євгеном Станковичем та Світланою Сухомлиновою. Це надзвичайно важлива подія в музичному житті України! Важливо, що з кожним роком приймає участь все більше учасників. Нажаль в цьому році це було більш обмежено у зв’язку з пандемією, але назагал це дуже цікава тенденція. Ми бачимо музичну молодь, майбутніх професіоналів і бачимо взагалі, в якому стані наша музична професійна освіта України. Це надзвичайно важливо, зважаючи на складнощі з освітою в Україні, не виключенням є й музична. Я вважаю, що самі огляди ситуації, дають можливість побачити осередки, де найбільш активно працюють викладачі, де більше приділена увага до музичної освіти. Кожен рік приїжджають учасники з різних міст з викладачами, яким також цікавий є загальний рівень всіх учасників скажімо з інших міст України, особливо з Києва.

На Вашу думку участь в конкурсі спонукає музикантів до більш наполегливої праці та нових звершень?

– За стільки років, багато з учасників вже стали професійними музикантами. Наприклад, я пам’ятаю, як виконавець брав участь в номінації «виконання концерту з оркестром» і одержав першу премію. Це був молодий музикант з Дніпра і зараз він є викладачем Дніпропетровської музичної академії імені Михайла Глінки. Також мої студенти приймали участь в цьому конкурсі в різних номінаціях і вони вже всі працюють. Участь в конкурсі стимулює викладачів, батьків і самих учасників до більш сумлінної праці. Саме для того, щоб стати професійними музикантами. Скажімо, щоб грати в провідних колективах, або стати викладачем в престижному освітньому закладі. Це надзвичайно цікаво, як на мене.

У Гранд-концерті концерті бере участь чимала кількість скрипалів, як Ви вважаєте на скільки впливовим цей конкурс є серед виконавців на струнних, зокрема для скрипалів?

– Це є той самий стимул для дітей і викладачів, гра на публіку, вироблення певних навичок. Дитина, яка приймає участь, це початківець, маленький музикант, який має змогу відчути себе артистом. Це надзвичайно корисно і цікаво. Та й ми, журі, бачимо зріст між тим як дитина грає в класі, і як вона виконує твір на сцені та як себе почуває перед публікою.

Що б хотіли побажати конкурсу?

– Бажаю довголіття цьому конкурсу, щоб він мав можливість мати фінансову підтримку для існування. Для того, щоб діти і викладачі змогли приїжджати до Києва та приймати участь в ньому. Бажаю розуміння в тому, наскільки це важлива справа – музичне виховання!


Про особистий ювілей, про мистецьку освіту та про важливість конкурсу Станковича для розвитку майбутніх музикантів народний артист України, професор, Голова журі в номінації «струнні інструменти» Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича Анатолій БАЖЕНОВ в Національній філармонії України на Гранд-концерті лауреатів попередніх років 12 грудня 2020 року.
організовано за підтримки Українського Культурного Фонду