Інтерв’ю з Юрієм Василевичем

Заслужений артист України, професор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Член журі номінації «духові інструменти» Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича.
В цьому році Ви вперше були членом журі Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича в номінації «духові інструменти». Які ваші враження?
– У мене шикарні враження від конкурсу і хочу висловити слова подяки тим, хто заснував цей конкурс, членам журі та всім учасникам.
Ви давно знайомі з Євгеном Федоровичем, якими спогадами про цього геніального композитора Ви хотіли б поділитися?
– Справа в тому, що Євген Федорович навчався у Львові, знав мого батька, і взагалі це є неординарна особа. Будучи молодшим я записував фолькоперу «Цвіт папороті» з оркестром. Я працюю в Національній опері України і по сьогоднішній день ми граємо балет «Ніч перед Різдвом». І з цим твором взагалі цікава історія. Якось давно, ми говорили з Євгеном Федоровичем і я сказав йому, що «немає саксофонів в Ваших партитурах, підтримайте цю ідею». І давня історія пов’язує нас, ще коли геніальний диригент Стефан Турчак жив, ми грали музику балету «Прометей» і в цьому творі композитор віддав саксофону альту шикарне соло. Я можу бути тільки йому вдячний, що після цього соло мною заграною в консерваторії відкрили клас саксофону. Ви можете собі уявити, яка це для мене знака особи?!
Що б хотіли сказати учасникам Гранд-концерту?
– Хочу всіх привітати тому що, сьогоднішній концерт показав найвищий рівень, з першого ж разу люди виходили подивіться -3 за вікном це саксофони це скрипки це флейта вони всі по різному інтонують. -3 розумієте, немає таких літніх умов, що ви вийдете і будете себе комфортно почувати. Всі чудові діти! Я всіх поздоровляю і бажаю успіхів в наступних конкурсах Євгена Станковича.
Незважаючи на те, що проведення конкурсу було в такий напружений час, пов’язаний з коронавірусною хворобою. Яким був рівень учасників?
– Рівень учасників – потрясаючий. Обрані феноменальні художні твори для виконання. Я не можу сказати, що це діти, це професійні музиканти й артисти. Вищий рівень!
Чи сприяє проведення конкурсу Євгена Станковича зростанню рівня виконавців на духових інструментах?
– Звичайно! Виступ кларнетистів з десятирічки імені М. Лисенка на Гранд-концерті – це підтвердження того, що участь в конкурсах спонукає до зростання рівня виконавців, їм потрібна сцена, потрібні конкурси. Неможна недооцінювати цю позицію – в Україні потрібні конкурси!
Як ви вважаєте конкурс Станковича може бути своєрідною рекламою для збільшення кількості бажаючих навчатися на духових інструментах?
– Він вже багато чого призводить, діти йдуть, грають як в десятирічку так і в консерваторію. Прийшовши до десятирічки діти обирають духові інструменти, зокрема саксофон. Це їм цікаво, адже вони мають взірець старших, таких як наші лауреати Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича.
Щоб Ви хотіли побажати конкурсу Станковича?
– Я б хотів, щоб цей конкурс вийшов ще більше на серйозніший рівень, так як наприклад конкурс Горовця, Лисенко тощо. І це цілком може бути, так як Євген Федорович – це візитна карточка в музиці. Та я мрію почути нові твори для саксофонів і оркестру.
 

організовано за підтримки Українського Культурного Фонду