ВАСИЛЕВИЧ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

ВАСИЛЕВИЧ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

ВАСИЛЕВИЧ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

Заслужений артист України (2008 р.), доцент Національної музичної академії України (2008 р.), викладач по класу кларнета і саксофона в Київській середній спеціалізованій музичній школі ім.М.В.Лисенка. Соліст оркестру Національної опери України ім.Т.Г.Шевченка (почав працювати у 1974 р.), засновник та керівник Київського квартету саксофоністів Національної філармонії України ( з 1985 р.).

Народився 15 травня 1951 року (м.Львів) в сім”ї музикантів. Батько – заслужений артист України Василевич Володимир Володиславович – диригент заслуженої хорової капели УРСР  “Трембіта”. Мати – Василевич Марта Павлівна  співала у цьому ж хорі. Сестра Василевич Романна-бандуристка, заслужена артистка України.

З 1960 року Юрій вчився грати на фортепіано. У 1962 році батько запропонував вибрати собі інструмент і поступати вчитися до Львівської середньої спеціальної школи-інтернат ім.Соломії Крушельницької.

У ті роки дуже популярними були інструментальні ансамблі-фортепіано, контрабас, саксофон та ударні інструменти. Найцікавішим для Юрія по своєму звучанню та неординарному тембру був саксофон, але батько відразу попередив – щоби грати на цьому інструменті, потрібно опанувати кларнет, котрий є попередником і “старшим братом” саксофона. До того ж,  в сталінські часи, цей “буржуазний” інструмент був заборонений, а в кого знаходили його, варвари відбирали і кидали під прес… Звичайно знайти викладача для навчання  на саксофоні у ті роки не було і мови.

Отже з 1962 року Юрій навчався гри на кларнеті у Львівській десятирічці у викладача Маргевки Карла Васильовича, котрий невдовзі заграв конкурс в оркестр столичного оперного театру (на посаду бас кларнетиста і саксофоніста) та переїхав на постійне проживання до Києва (в дальнійшому доля знову звела вчителя і учня.  З 1974 року вони разом працювали в оркестрі  Київського оперного театру. Більше того, у 2003 році Карл Васильович залишає роботу в опері, їде жити до сина в далеку Австралію а Юрій Василевич  займає  його місце-соліста оркестру).

Після від”їзду Маргевки до Києва до школи був запрошений викладач Львівської консерваторії Носов Володимир Миколайович, в дальнійшому професор та багаторічний  завідувач кафедрою духових інструментів Львівської консерваторії. Після декількох років роботи у школі його замінив Геннел Карл Карлович (викладає по согоднішній день), у котрого Юрій Василевич у 1970 році закінчив Львівську середню спеціальну школу-інтернат  ім.С.Крушельницької. У шкільні роки, паралельно з заняттями на кларнеті, Юрій грав на саксофоні  у декількох ансамблях – «Диксиленд» і вокально-інструментальному «FOX» («Лисиці») міста Львова.

З 1970 по 1975 роки Василевич займався у Київській державній консерваторії ім.П.І.Чайковського  у класі  Тіхонова Вячеслава Георгійовича, багаторічного соліста оркестру Національної опери України, сьогодні почесного професора академії.

Будучи студентом третього курсу, Юрій Василевич заграв конкурс в оркестр оперного театру ім.Т.Г.Шевченка (головою конкурсної комісії був Степан Васильович Турчак) і був прийнятий на роботу у сценічний оркестр. Після закінчення у 1975 році Київської державної консерваторії ім.П.І.Чайковського відслужив один рік армії у військовому оркестрі Київського гарнізону і повернувся на роботу в оперний театр. Паралельно викладав в музичній школі , а також грав на саксофоні в ансамблях Тараса Петриненка “Дзвони” та “Візерунки шляхів”.

В період з 1975 по 1985 роки виступав як соліст камерного оркестру “Київська камерата” під керівництвом Валерія Матюхіна, запрошувався грати у складі Національного симфонічного оркестру філармонії України та оркестру радіо та телебачення України (диригенти Шароєв,  Глущенко, Мансуров, Кофман та ін.). У 1988 році в Москві заграв прем”єру балету Сергія Прокоф”єва «Ромео і Джульєта» у складі симфонічного оркестру «Большого театра», куди був запрошений одним з кращих, на той час, балетних диригентів Радянського Союзу – Альгірдасом Жюрайтісом. Після прем”єри маестро написав головному диригенту Національної опери України Степану Васильовичу Турчаку лист-подяку «за чудову гру Юрія Василевича на теор саксофоні і сум з приводу того, що такий музикант працює не в його оркестрі…»    

У 1985 році Юрій Василевич створює квартет саксофоністів при спілці композиторів України, котрий у жовтні 2003 року став колективом Національної філармонії України. З”являються нові твори для такого складу. Ансамбль завойовує перші премії на Республіканському конкурсі камерних ансамблів (Київ-1987), Міжнародного конкурсу “Кришталевий Лев”(Львів-1988), Міжнародному конкурсі виконавців на духових та ударних інструментах “Сурми-98” (Рівне-1998), отримує Гран-прі Міжнародного конкурсу ”Сурми-96” (Рівне-1996) . Квартет учасник Всеєвропейського конгресу кларнетистів та саксофоністів в Угорщині (Будапешт-1998), всесвітніх конгресів саксофоністів у Франції (Анже-1990), Італії (Пезаро-1992), Канаді (Монреаль-2000), Словенії (Любляна-2006); постійний учасник міжнародних фестивалів: “Контрасти” і “Віртуози”(Львів), “КиївМузикФест” (Київ), “Органум”(Суми), “Фарботони”(Канів), “Сурми” (Рівне), “Мистецтво 21 століття” (Ворзель), “Слав”янський базар”(Білорусь, Вітебськ) та ін. Квартет був визнаний кращим ансамблем міжнародних фестивалів у м.Києві (1997), у м.Росток (Німеччина, 1998), у м.Парижі (Франція, 1999).

Юрій Василевич проводить майстер-класи, семінари і відкриті уроки в музичних закладах України (м.м.Суми, Львів, Івано-Франківськ, Чернігів, Черкаси) та за кордоном: м.м.Брюгге, Брюссель (Бельгія), Бостон (США), Пекін (Китай), Монреаль (Канада), м.м.Іракліон, Рефімно, Ханья (Греція). Гастролював у багатьох країнах світу: Данія, Німеччина, Японія, Китай, Греція, США, Канада, Польща, Угорщина, Австрія, Вілорусь, Росія, Бельгія, Словенія, Гонконг та ін. Він – член Всесвітньої асоціації духових ансамблів та оркестрів (WASBE) .

Юрій Василевич заснував Міжнародний дитячий конкурс кларнетистів і саксофоністів “Сельмер-Париж в Україні”, котрий проводився у 1998, 2000, 2003, 2005, 2008 роках. Він також-постійний член жюрі міжнародних конкурсів виконавців на духових інструментах: ім Д.Біди у м.Львові, “Мистецтво 21 століття” у м.Ворзелі, “Фарботони” у м.Каневі, “Сурми” та конкурс ім. Старченка в м.Рівному, «Голос саксофона у сучасному світі» в Москві та ін.

Юрій Василевич – перишй виконавець багатьох творів українських та зарубіжних композиторів: Левка Колодуба, Жанни Колодуб, Віталія Годзяцького, Кармели Цепколенко, Івана Тараненка, Віталія Губаренка, Ганни Гаврилець, Володимира Шумейка, Олександра Козаренка, Ірини Кириліної, Володимира Рунчака, Юрія Іщенка, Юрія Бабенка, Олександра Потієнка, Девід Гоу (Англія), Георгія Дмітрієва і Дмитра Смирнова (Росія), Гансена Флемінга (Норвегія), Жерара Ієранімюса (Франція) та ін.

З 1989 року Юрій Василевич – засновник і перший викладач  класу   саксофона в Національноій музичной академії України імені П.І.Чайковського. Багаторічний викладач по класу саксофона і кларнета в Київській середній спеціальній музичній школі імені М.В.Лисенка .

Серед його учнів-понад 200 лауреатів міжнародних конкурсів.

Має численні записи у фондах Українського радіо і телебачення.

Нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури і туризму України “За досягнення в розвитку культури і мистецтва України” (2005). Отримав звання «Заслужений артист України» у 2008 році,  доцента Національної музичної академії України у  2008році. З 1974 по сьогоднішній день – соліст оркестру Національної опери України ім.Т.Г.Шевченка. За роки концертної діяльності (тільки у складі Київського квартету саксофоністів) заграв понад 3000 концертів 

За створення концертних програм та музичну діяльність нагороджений премією імені М.В.Лисенка у 2018 році.

Відкриття класів саксофона у вищих та середніх спеціальних муз. Закладах України:

1977-78 – Полупан М.І. у Луцькому муз. Училищі

1979 – Самусенко Є.Ф. у Рівенському інституті культури

1980 – Крупей М.В. в Одеській консерваторії

1982 – Юрін в Тернопільському муз. уч.

1986 – Бузан В.Т. і Самусенко Є.Ф. у Рівенському муз. уч.

1987 – Чуріков В.В. у Харківській консерваторії

1988 – Головня Г.І. у Полтавському муз. уч.

1988 – Василевич Ю.В. у Київській державній консерваторії ім.П.І.Чайковського

1991 – Кастрінський Г. у Донецькій консерваторії

Заслужений артист України,  доцент  Василевич Ю.В.

2017-2018  роки

 – член  журі  міжнародного конкурсу в м.Вроцлаві (Польща);

-міжнародного конкурсу імені Антоніва та Закопця – м.Львів;

– міжнародного конкурсу імені Томича-м.Ужгород;

 -отримав Премію імені М.В.Лисенка;

– міжнародного конкурсу «Обрії класики» – м.Київ

– міжнародного конкурсу «Голос країни» – Київ