Лауреати змагались з… лауреатами

VІІІ Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича назвав найкращих музикантів.

Попри коронавірус у Києві все ж відбувся Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича. Нагадаємо, спочатку планувалося провести це творче змагання навесні, але карантин не дозволив це зробити, а тому оргкомітет вирішив перенести все на осінь. Три дні музиканти демонстрували свою майстерність.

— Це був конкурс лауреатів, — підкреслила Світлана СУХОМЛИНОВА,  президент Міжнародного благодійного фонду «ВІВАТ АРТ», — рівень учасників був дуже високий, але відчувалось, що конкурсанти  дуже хвилювалися бо фактично з березня не мали можливості повноцінно репетирувати, а їм прийшлося багато часу займатися самостійно, щоб не втрачати форму, і спілкуватися з педагогами онлайн. 

Цьогоріч задля запобігання розповсюдження інфекції оргкомітетом були скасовані номінації, які збирають багато людей одночасно — гра з оркестром, великі ансамблі та оркестри. Тому змагалися тільки Солісти, Фортепіанні та Камерні ансамблі на Конкурсі Станковича-2020. Нагадуємо, що цей конкурс об’єднує в собі 4 окремих конкурси інструментальної музики /Фортепіано, Струнних, Народних, Духових інструментів/, в кожному з яких окрема колегія журі. Були розроблені спеціальні  правила проведення конкурсу та безпрецедентні заходи безпеки задля запобігання поширенню інфекції COVID-19 під час проведення прослуховувань. Відбувався суворий регламент перебування кількості учасників в репетиційних приміщеннях та концертних залах, температурний скринінг та дезінфекція приміщення, дистанціювання, забезпечення учасників масками… Одночасно на сцені було  не більше 10-12 чоловік, а нагороджували переможців (по номінаціях) в іншому приміщенні. Хоча рівень конкурсантів був високим, але гран-при ні по одній з номінацій не присуджували!

Нагадаю,  за умовами конкурсу 1 тур пройшов за відбором документів і на 2 турі були допущені тільки лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Тому сміливо можна назвати VIІI Конкурс Станковича конкурсом лауреатів.

Голова журі — знаменитий композитор Євген Станковича привітав учасників, викладачів, батьків, побажав здоров’я, наснаги та удачі. Він вважає, що всі ті, хто в такий надзвичайно складний момент для суспільства продовжує займатися мистецтвом, творити музику є Герої України.

Учасники, викладачі, батьки оптимістично сприйняли проведення конкурсу в умовах карантинних обмежень і приїхали з усіх куточків України. Багато слів подяки отримав і продовжує отримувати Оргкомітет за проведення «живого конкурсу». Учасники грали с задоволенням — всі скучили за 7 місяців за сценою.

Всього в конкурсі виступили 140 солістів та 15 ансамблів. Заявлено було значно більше, але напередодні та в процесі проведення конкурсу учасників ставало все менше та менше із-за хвороби батьків, чи самих учасників.

Тим не менш в конкурсі прийняли участь 38 солістів на духових інструментах та 3 ансамблі, самий невеликий склад учасників був цього року у народних інструментах, бо номінації великі ансамблі та оркестри були скасовані. Прийняли участь — 16 солістів та 2      ансамблі. В конкурсі струнні інструменти — 35 солістів та 5 камерних ансамблів. Більше всього учасників, як завжди, у піаністів — 50  солістів та 5 ансамблів.

Іноземні учасники майже не приїхали через коронавірус. Тільки 2 студенти з Китаю, які нині навчаються у Національній музичній академії України прийняли участь у конкурсі.

Члени журі відзначили високий рівень  та підкреслили необхідність таких проєктів саме «живого виконання» для розвитку молоді в мистецтві.

Конкурс виявився настільки рівнопрофесійним, що жодне журі не визначилось з Гран-прі і вперше основний приз конкурсу «Дотик янгола»  не знайшов свого переможця. Хоча всі колеги з  журі відмітили, що рівень конкурсу дуже високий. Мабуть десь, по дорозі коронавірусного буття… наші діти втратили свою «зірковість». Сподіваємось, що свобода, емоційність, бажання дуже скоро повернуться до них.

Конкурс народних інструментів порадував блискучою Старшою групою. 1 премія у  бандуристки зі Львова — Сторонянської Марти-Маргаретти, у киянок Дев’ятки Валерії та Вікторії (дует), баяниста Бабенко Олександра та домристки Дякової Анастасії. Молодші теж не підвели — переможцями стали домристки Мамедова Тамара та Северинко Єлизавета (В), гітаристи Осадчий Володимир (В) та Баталов Максим (С), бандуристка Штепура Анна (С) з Києва.

Неперевершеними були виступи в конкурсі духових інструментів. Високопрофесійне журі уважно та безапеляційно визначало рівень підготовки і можливостей учасників. В молодшій групі тільки дівчатка отримали 1 премії — Тригубенко Анастасія (блок-флейта, група А) та Старицька Поліна (флейта, група В) з Чернігова, Буркова Катерина з Києва (флейта, група В), Зенченко Софія з Шостки (валторна, В). А в середній Гладнєв Аум (тромбон, С), Медоліз Тимофій (флейта, С) з Києва, Тригубенко Олександра (флейта) з Чернігова. А в Старшій групі 1 премію отримав Ху Інань (саксофон) з Китаю.

Конкурс струнних інструментів порадував зірковими виступами як дітей так і дорослих музикантів. Лауреати 1 премій з Києва були неперевершені — скрипальки Мар’яна Плангеу Дженіфер (С), Борисова Ірина (С), Ковальська Софія, альтистка Чернікова Катерина, віолончелістка Боженко Аїда з Кропивницького (група В) та наймолодші скрипалі Сітшаєва Зарема, Іванов Даніель та Аксіоненко Роман. Саме в конкурсі струнних інструментів Мех Єлизавета та Рудик Георгій отримали спеціальний приз «За краще виконання сучасного українського композитора».

Ряд блискучих виступів піаністів ще раз підтвердив високий рівень сучасної фортепіанної школи. Олександр Суханов з Кам’янки, Щеглакова Софія з Одеси, Хафіан Карина (Саудівська Аравія-Україна)     — достойні лауреати 1 премії в Середній групі С і Д. Зеленяк Тимур з Кривого рогу зачарував журі своєю грою. В Молодшій групі 1 премії отримали піаністи з Києва, Одеси, Дніпра, Радомишля. Наймолодша учасниця Яніцька Наталі (5 років) з Первомайська, як майбутня зірочка, теж отримала 1 премію.

Я впевнена, що у нашому конкурсі нема переможених, в ньому перемогли всі!

Нагадаємо, що засновником і організатором Конкурсу Євгена Станковича є  Міжнародний благодійний  фонд «ВІВАТ АРТ», Національна спілка композиторів України, Національний комітет музичної Ради/ЮНЕСКО, за підтримкою Департамента культури Київської міської державної адміністрації та сприянні Міністерства культури України.