Лише інструментальна музика!

Дмитрий Бортнянский

Уперше на VІІ Bortniansky International Competition візьмуть участь солісти та викладачі мистецьких закладів.

22 листопада в Концертному залі Будинку архітекторів розпочнеться Конкурс ім.Дмитра Бортнянського, в якому свою виконавську майстерність продемонструють солісти класу фортепіано, скрипки, віолончелі та виконавці на флейті, кларнеті та саксофоні.

Дмитрий Бортнянский

— Bortniansky International Competition був заснований 2010 року міжнародним благодійним фондом «ВІВАТ АРТ» із організаційної підтримки Національного комітету музичної Ради/

ЮНЕСКО та Міністерства культури України, за підтримки Департаменту культури КМДА. Це творче змагання охоплює три окремі конкурси: фортепіано, конкурс струнних та конкурс духових інструментів; складається з юнацького конкурсу від 5 до 18 років та конкурсу викладачів (без вікових обмежень). І проводиться в номінаціях: солісти, фортепіанні та камерні ансамблі, ансамблі великих складів, — наголосила Світлана СУХОМЛИНОВА, президент благодійного фонду «ВІВАТ АРТ». — Цьогоріч візьмуть участь інструменталісти з Білорусі, Польщі, Китаю, США, Німеччини. Крім того, свої таланти демонструватимуть українські учасники з Білої Церкви, Борисполя, Вінниці, Глухова, Гніваня, Краснопілля, Кропивницького, Львова, Миколаєва, Одеси, Полтави, Сєверодонецька, Харкова, Хмельницького, Чернігова, Херсона, Чернівців, Києва та інших міст і містечок. До другого туру конкурсу допущені лише лауреати Всеукраїнських та міжнародних конкурсів — 100 солістів та 22 ансамблі. Переможці отримають звання лауреатів міжнародного конкурсу, Гран-прі з грошовою винагородою, спеціальні премії «За краще виконання твору Бортнянського», спеціальні премії «За краще виконання твору сучасного українського композитора» окремо в конкурсі фортепіано, струнних та духових інструментів. Лауреатам конкурсу надається можливість концертних виступів на найкращих концертних майданчиках м.Києва протягом 2020 року.

До складу журі увійшли відомі виконавці та викладачі, провідні діячі культури, а очолить судейську команду ректор Національної музичної академії України Максим Тимошенко.

До речі, вхід на конкурсні прослуховування, які відбуватимуться в Будинку архітекторів та Мистецькому салоні Київського національного університету ім.Т.Шевченка, вільний. Нагородження переможців та концерт лауреатів відбудеться 24 листопада о 18.00 у Київському будинку архітекторів (вхід на цей захід — за запрошеннями).

ДОВІДКА «Дня»

Дмитро Бортнянський (1751—1825 рр.) — один із перших українських музикантів європейського рівня, що залишив по собі вагомий внесок у формуванні української та російської музичної школи. Найбільшу славу композитору принесли його хорові твори, де він виступив новатором — створивши новий тип хорового концерту. Майбутній маестро народився 28 жовтня 1751 р. у Глухові — столиці Гетьманщини та головній резиденції Гетьмана Кирила Розумовського.

Дмитро Степанович був не лише знаним композитором, співаком, диригентом, а також автором 6 опер, камерно-інструментальних творів, хорових циклічних концертів, 10 двохорних концертів, херувимських та причасних творів. Творчість Бортнянського мала значний вплив на подальший розвиток як української, так і російської музики. Майже пів століття життя Бортнянського було пов’язане з музичною освітою, з найважливішими процесами становлення музичної культури.

«Твори його свідчать про рідкісний досвід у групуванні вокальних мас, чудове розуміння нюансування, повнозвучність гармонії. А найбільше дивує свобода розміщення хорових партій… У цій гармонійній тканині були поєднання, які здаються неможливими: то чулися зітхання, то неясний дрімотний шепіт, часом з’являлися акценти, за силою схожі на крик, який захоплює ваш дух, стискає серце й груди, а потім усе розчинялося в безмірному легкому decrescendo; здавалося, хор ангелів залишав землю й поступово зникав у небесній височині, — так писав Гектор Берліоз, сучасник Д.Бортнянського про хорову спадщину українського маестро.

Музикознавці відмічають вплив творчості класика в творах видатних українських компо зиторів: М.Лисенка, К.Стеценка, М.Вербицького, М.Леонтовича, М.Дремлюги, Л.Ревуцького, К.Домінчена, Б.Лятошинського та ін.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День» Газета: №213, (2019)