Три Гран-прі і «Дотик янгола»

ЖЮРИ ВОЗГЛАВИЛ ВЫДАЮЩИЙСЯ КОМПОЗИТОР ЕВГЕНИЙ ФЕДОРОВИЧ СТАНКОВИЧ, КОТОРЫЙ ВРУЧИЛ ГЛАВНЫЙ ПРИЗ — «ПРИКОСНОВЕНИЕ АНГЕЛА». ЕГО ПОЛУЧИЛ ТАЛАНТЛИВЫЙ ВИОЛОНЧЕЛИСТ ИЗ БЕЛАРУСИ НИКИТА КРАВЕЦ
VІІ Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича назвав переможців. Вітаємо!

Вперше на цьому творчому змаганні найкращим музикантам вручили три (!) Гран-прі. Нагадаємо, свою майстерність продемострували талановиті солісти, ансамбді та оркестри не лише з України, а й за кордону. Вісім днів у Києві відбудувався VІІ Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича, засновником та організатором якого є Міжнародний благодійний фонд «ВІВАТ АРТ», Національна спілка композиторів України, Національний комітет музичної Ради ЮНЕСКО за підтримки Департаменту культури Київської міської державної адміністрації та сприяння Міністерства культури України.

ЖЮРИ ВОЗГЛАВИЛ ВЫДАЮЩИЙСЯ КОМПОЗИТОР ЕВГЕНИЙ ФЕДОРОВИЧ СТАНКОВИЧ, КОТОРЫЙ ВРУЧИЛ ГЛАВНЫЙ ПРИЗ — «ПРИКОСНОВЕНИЕ АНГЕЛА». ЕГО ПОЛУЧИЛ ТАЛАНТЛИВЫЙ ВИОЛОНЧЕЛИСТ ИЗ БЕЛАРУСИ НИКИТА КРАВЕЦ

ЖЮРИ ВОЗГЛАВИЛ ВЫДАЮЩИЙСЯ КОМПОЗИТОР ЕВГЕНИЙ ФЕДОРОВИЧ СТАНКОВИЧ, КОТОРЫЙ ВРУЧИЛ ГЛАВНЫЙ ПРИЗ — «ПРИКОСНОВЕНИЕ АНГЕЛА». ЕГО ПОЛУЧИЛ ТАЛАНТЛИВЫЙ ВИОЛОНЧЕЛИСТ ИЗ БЕЛАРУСИ НИКИТА КРАВЕЦ

Конкурс Станковича об’єднує в собі чотири окремих конкурси інструментальної музики — фортепіано, струнних, народних, духових та ударних інструментів, у кожному з яких присутня окрема колегія журі. Учасники змагалися в номінаціях: «Гра з оркестром», «Солісти», «Ансамблі», «Оркестри» у трьох вікових групах: Молодша — до 12 років, Середня — 13—18 років, Старша — 19—32 років. У номінації «Гра з оркестром» брав участь Державний академічний естрадно-симфонічний оркестр України.

Цього року заявки подали понад 320 солістів, 40 ансамблів, 3 оркестри з Білорусі, Канади, Киргизії, Китаю, Польщі, США. Свої таланти представили музиканти із 33 міст нашої країни (Білгород-Дністровський, Боярка, Бориспіль, Біла Церква, Вишневе, Володимирець, Глобине, Гомель, Дніпро, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Іршава, Київ, Кривий Ріг, Кролевець, Львів, Макарів, Миколаїв, Миронівка, Мукачево, Ніжин, Новодністровськ, Новопетрівськ, Одеса, Олександрія, Радомишль, Сєвєродонецьк, Суми, Тернопіль, Ужгород, Хмельницький, Чернігів та Черкаси).


ПІД «КРИЛОМ» СТАНКОВИЧА

— Конкурс вкотре показує, як «лакмусовий папірець», що нині діється в сучасній музичній культурі, — вважає Леся ОЛІЙНИК, мистецтвознавець. — Бере участь багато талановитої молоді віком від 12 до 32-х. Ми побачили чудову палітру молодіжної культури, причому саме музичної. Насамперед цей конкурс показав переваги виховання музичної освіти в Україні. Те, що діти мають можливість навчатись у державних установах (хоча на заході ніде цього немає), так званих музичних школах, і це є унікальною освітьої системою, яка дає можливість розвивати особистість і знаходити таланти. Діти, починаючи змалечку, отримують професійну музичну освіту спочатку в музшколі, потім продовжують навчання в коледжах, училищах, а далі — у вищих навчальних закладах. Це переваги нашої традиційної сучасної освіти, і вона показує свої гарні результати.

Нині на Конкурсі Станковича взяли участь понад триста самих лише солістів! Були предсталені різні галузі й жанри музичної культури — оркестри, ансамблі, солісти за різними номінаціями. Потужно себе проявили представники 33-х українських міст. Свою майстерність продемонстрували й конкурсанти із семи держав, включаючи і нашу країну. Це справляє враження! І таку кількість талантів збирає й об’єднує ім’я Євгена Федоровича Станковича. За сім років Конкурс набрав обертів і поступово перетворюєься на великий масив сучасної музичної культури у світі. А головне те, що це робиться під «крилом» видатної постаті — Євгена Станковича…

— Радує те, що Конкурс щоразу відкриває нові імена обдарованих виконавців. Нехай не всі учасники стануть зірками, але завдяки нашому змаганню вони мають можливість перевірити свої сили, вони отримують нові можливості для професійного зростання і вчитимуться в усьому прагнути до найкращого результату, — відзначила Світлана СУХОМЛИНОВА, президент Міжнародного благодійного фонду «ВІВАТ АРТ». — Журі очолив виданий композитор Євген Федорович Станкович, який вручив головний приз — «Дотик янгола». Його отримав талановитий віолончеліст із Білорусі Нікіта Кравець. Маестро, зокрема, сказав, що «всі учасники — молодці, бо ці талановиті діти є майбутнім світового музичного мистецтва…»

Вперше у нас присуджено три Гран-прі: у Середній групі (номінація «Гра з оркестром») — флейтист Всеволод Літучий (м. Дніпро); у Молодшій групі (номінація «Гра з оркестром») — скрипалька Христина Пухальська (м. Чернігів), а також Духовий оркестр із музичного коледжу ім. В. Заремби (м. Хмельницький). Варто зазначити, що цього року високе представництво було продемонстровано з-за кордону, зокрема конкурсанти з Польщі, Литви, США, Канади, Білорусі, Китаю…

Багато дітей взяли участь у номінації «Гра з оркестром» — 24 піаністи і 23 — струнні інструменти (з яких п’ять концертів були з віолончеллю). Духові оркестри показували високий клас. Піаністи-солісти — 130 музикантів, струнні інструменти — понад 80, 18 камерних ансамблів і два камерних оркестри. Нині через те, що було багато духових оркестрів, то нам довелося розділили їх на два підрозділи: «Ударні інструменти» (солісти, ансамблі, які виступали упродовж чотирьох годин) і «Духові інструменти» (оркестранти і понад 70 солістів змагалися цілий день — 11 годин)! Народні інструменти були представлені широкою географією та цікавими ансамблями: наприклад, трохи ретро-нот ми почули від ансамблю «Акорд» — баяністів та акордеоністів із Чернігова. Не залишили байдужими драйвові хлопчики — юні віртуози (із молодшої групи ансамблю ударних інструментів «Поліські дзвіночки»), які з успіхом виступили на заключному концерті. А загалом у номінації «Народні інструменти» змагалися понад 150 музикантів.

Прослуховування конкурсантів відбувалися в кількох приміщеннях — у Концертному залі Київської дитячої музичної школи №1 ім. Я. Степового, НК «Експоцентр України», Центрі культури та мистецтв МВС України, Мистецькому салоні Національного університету ім. Т. Шевченка і в залі Ліцею міжнародних відносин. А концерт лауреатів і нагородження переможців відбулися у Філармонії. Велика подяка всім членам журі, до якого увійшли відомі виконавці, викладачі, титуловані діячі мистецтв. Так, судейські команди очолювали: у номінації «Фортепіано» — Людмила Пруднікова, професор НМАУ; у номінації «Струнні інструменти» — Анатолій Баженов, професор кафедри скрипки НМАУ і перша скрипка Національного квартету імені М. Лисенка; у номінації «Духові та ударні інструменти» — Микола Кононов, доцент НМАУ, лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів (гобой); у номінації «Народні інструменти» — Любов Матвійчук — завідувач кафедри народних інструментів НМАУ, професор (домра).

Конкурсанти виступали в супроводі Державного академічного естрадно-симфонічного оркестру України під орудою Романа Будзяка і Наталії Стець. Таким чином, фінальний концерт у Національній філармонії засвідчив, що засяяли нові зірочки, а наші лауреати як бонус матимуть можливість виступити на престижних сценах України протягом 2019—2020 років.

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Руслана КАНЮКИ, «День»